Acımak Kitabı- Reşat Nuri Güntekin – Kitap Önerileri

Acımak kitabı, Reşat Nuri Güntekin tarafından yazılmış, 1928 yılında yayınlanmış bir eserdir. Bu yazımızda bu eserle ilgili biraz konuşacağız. Sohbet tarzında olması için sizlerin de okuduysanız bu eserle ilgili yorumlarınızı bekliyorum. Ayrıca kitap önerilerinde de bulunabilirsiniz. Yine kitaplarla ilgili yazılarımıza göz atmak için kitap önerileri kategorimize göz atabilirsiniz.

Acımak Kitabı Özeti, Konusu, İçeriği

Reşat Nuri Güntekin, Acımak kitabında Zehra isimli, köyde öğretmenlik yapan karakterimizle tanışıyoruz. Zehra Hanım, işini özveriyle yapan, öğrencileriyle anne-çocuk kadar yakın bir öğretmendir. Sadece öğrencileri değil, köydeki herkes Zehra öğretmeni sever, sayar. Fakat köyün Maarif müdürü Zehra öğretmenin tek bir kusuru olduğunu düşünüyor. Bu kusur, kitaba adını veren ”acımak” duygusunun olmaması. Evet, Zehra hocamız her ne kadar şefkatli olsa da görevini yerine getiremeyenlere karşı acımasız bir öğretmendir. Tabii bu acıma duygusunun olmamasının altında yatan bir sebep vardır. Çocukluğunda babasından sürekli zulüm görmesidir. Durum bu fakat kitap Zehra’nın hayatını değil, babasının hayatını konu alıyor. Acımak kitabı özeti bu kadar değil tabii. Daha detaya girip spoiler’a kaçmaya gerek yok. Kitabın analiziyle devam edip bizlere neler anlatmak istediğine bakalım. Bu şekilde kitabı okuyup okumamaya karar verebilirsiniz.

Acımak Romanı İnceleme

Acımak Romanı 150-160 sayfalık son derece akıcı ve sürükleyici bir dille yazılmış. Bir çırpıda okuyup bitirmelik.

Kitap, işinde çalışkan, başarılı ve zaaf gösterenlere karşı acımasız olan öğretmen Zehra Hanım ile babası Mürşit Efendi’nin kendi bakış açılarından hayat hikayelerini anlatıyor diyebiliriz. Mürşit efendi, Cumhuriyet dönemi öncesinde yeni mezun ve idealist bir genç olarak o dönemin içinde bulunan sosyal yaşamı, iş hayatını bizlere çok iyi yansıtıyor. Kitabı okurken dönemin köhne memuriyet yaşamına tanıklık ediyoruz. Bu köhne yapı öyle ki bu idealist gencin iş yaşamına dair ilkelerini baltalıyor. Bir de hatalı evlilik yapan Mürşit Efendi, umduğunu bulamıyor ve hayatı bu şartlar doğrultusunda şekilleniyor ve gerçekten çok üzücü bir sona doğru sürükleniyor. Yeni mezun olduğunda hayal ettiğiyle yaşadığı gerçekten ibretlik.

Kitap, döneminin özelliğini çok iyi yansıtmakla beraber bizlere hakiki bir hayat dersi veriyor. Örneğin; körpe bir genç olan Mürşit Efendi iş hayatında ezilirken bizler bu durumdan ders çıkarabiliyoruz. Aile içi ilişkilerin önemini, sorumlulukları gözler önüne sürmede çok başarılı bir kitap.

Kitabı 10 puan üzerinden oylayacak olursam şahsi fikrim olduğunu belirtmekle birlikte 10/8 diyebilirim.

acımak kitabı sözler

Reşat Nuri Güntekin Acımak Sözleri

  • O bana dağların tepesinden bakar gibi istihfafla baktı. Ben, küçüldüğümü hissettim.
  • Hakikaten düşkün, ruhen malul olanlara, dejenerelere, biraz başka türlü muamele edilmesini anlarım…
    Fakat bu arada yanlış anlaşılmışların, yahut iyi anlaşılmamışların da yanmasından çok korkarım…
  • Bir hak ve hakikat meselesi etrafında toplanmak kabiliyeti, bir cemiyeti mesut etmeğe kâfi gelmez…
    Bunun için acımak, birbirimizin feryadını, iniltisini duyabilmek de lâzım…
  • İstinat noktaları yavaş yavaş aşınan,sonra günün birinde en ehemmiyetsiz bir sarsıntı ile birdenbire göçen binalara benzedim.
  • Mağlubum, fakat düşmanla göğüs göğüse çarpıştıktan, son kurşunu attıktan sonra mağlup olan bir asker gibi mağlubum.

Daha fazlası için kesinlikle kitabı okumanızı tavsiye ederim. Sizlerde hem kitap önerilerinde bulunup hem de bu kitapla ilgili düşüncelerinizi bu yazının yorumlarına bırakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir