Albert Camus Yabancı İnceleme – Kitap Önerisi

Albert Camus’nün 1942 de yayımlanan romanı Yabancı en beğendiğim kitaplardan biri olarak kitaplığımda yer alıyor.  1957 Nobel Edebiyat Ödülü’nü almıştır. Kitabı almamın en büyük sebebi öncelikle kapağı ve ismi. Buna bağlı olarak kitap arkasını da okuyunca kesinlikle almalıyım dedim. Aldım ve okudum. Bir kitap gurmesi olarak değil de kitapsever olarak sizlere de öneri olması açısından Albert Camus Yabancı İnceleme yazısını yazıyorum.

Evvela bu kitapla ilgili duygu, düşünce ve yorumlarınızı aşağıdan belirtebilirsiniz. Çok memnun kalırım. 

İncelemeye geçmeden önce bu tarz kitap önerileri için mavi yazıya tıklayarak ilgili kategoriye gidebilirsiniz.

Albert camus yabancı konusu

Albert Camus Yabancı Konusu

Albert Camus’nün Yabancı romanı, Bay Mersault isimli garip bir adamın dünyayla, toplumla kendi içinden çatışmasını anlatıyor diyebiliriz. Garip bir adam dedim. Çünkü, kitabın ilk paragrafı en baştan bir gariplik olduğunu sezdiriyor. İlk paragraf:

Bugün anne öldü. Belki de dün, bilmiyorum. Bakımevinden bir telgraf aldım: ”Anneniz vefat etti. Cenaze yarın. Saygılar.” Bundan bir şey anlaşılmıyor. Belki dün ölmüştür.

Annesi vefat eden Bay Mersault’ün, annesinin ölümüne karşı tepkisizliği çevresi tarafından garip karşılanıyor. Herkes en azından biraz üzülmesini bekliyor.

Ardından sevgilisi ile ilişkileri ve diyalogları, yine komşuları ve arkadaşları ile ilişkileri ve diyalogları çok garip geliyor. Bay Mersault, tam bir hissiz gibi hayatında olup biten her şeye kayıtsız kalıyor. Onun bu kayıtsızlığı okurken beni kızdırmadı değil. Kim bilir kaç kere ”ulan bir şey söylesene be adam” dedim okurken. Arkadaşları, komşuları ve sevgilisiyle yaşamı devam ederken en sonda bir adamı öldürdüğü için yargılanır.

Evet, hala her şeye kayıtsız ve hissiz. Kendini savunmuyor, hiçbir şey söylemiyor. Gerek duymuyor. Kitabın konusu bu şekilde fakat bizim dikkat etmemiz gereken şey Bay Mersault’ün iç dünyası. Onu tanımamız lazım. Zira kitabın olay kurgusu basit ama anlatım çok güçlü bence. Gelelim kitabın incelemesine.

Albert Camus Yabancı İnceleme

Öncelikle kitap sadece 110 sayfa. Çok akıcı ve sürükleyici. Bu sebeple elinize aldığınızda bitirmeden bırakmama ihtimaliniz yüksek. Tabii anti-kahramanımızın içsel dünyası ilginizi çektiyse.

Ben siyah kapaklı olanını okudum. Kitabın kapağı bile okutuyor. Her neyse bunlar pek de önemli değil.

Öncelikle Albert Camus anti-kahramanın psikolojik yapısını çok iyi ele almış. Bu sayede bize çok garip gelen Bay Mersault’u, yazarın ustalığı sayesinde tanımaya ve anlamaya başlıyoruz.

Bay Mersault dış dünyaya neden bu kadar yabancı? Neden böylesine hissiz dedirtiyor kitap. Annesi ölüyor, çok normalmiş gibi karşılıyor. En azından bize yansıyan tarafı bu. Adam öldürüyor, kendisini savunmuyor. Dünya anlamsız, her şey saçma; insan, hayat, toplum… Bunun vurguluyor bize anti-kahramanımız. ”..hayat yaşamak zahmetine değmeyen bir şeydir. İnsan mademki ölecektir, bunun nasıl ve ne zaman olacağının bir önemi yoktur.” diyerek aslında her şeye neden kayıtsız ve yabancı kaldığını anlatmış oluyor anti-kahramanımız. Bu sayede her şeyi kabullenişi daha kolay oluyor.

Bu kitabı kesinlikle bir kez daha okuyacağım.

Kitapla ilgili sizlerin de yorumlarınızı merak ediyor ve bekliyorum.

Albert Camus yabancı sözleri

Albert Camus Yabancı sözleri

  • Annem sık sık, insanın sonunda her şeye alışacağını tekrarlardı.
  • Ben de insanın hayatını hiç değiştirmediğini, her hayatın az çok aynı olduğunu, buradaki hayatımdan hiç şikayetçi olmadığımı söyledim.
  • Bazı insanların sırf normal olabilmek için olağanüstü enerji sarfettiklerini kimse bilmez.
  • Bütün sağlıklı insanlar sevdiklerinin ölmesini az çok istemişlerdir.
  • İnsan hiçbir şeyi gerektiğinden fazla büyütmemeli.

2 thoughts on “Albert Camus Yabancı İnceleme – Kitap Önerisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir