Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Konusu – Kitap Önerileri

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu kitabını okuyup öneri yazısını hazırlayan Berivan Sural’a teşekkür ediyorum. Bu tarz öneri ve inceleme yazıları için ilgili kategorilere göz atabilirsiniz.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Stefan Zweig’in bu romanı toplam 55 sayfadan oluşmakta. Yayınevinden yayınevine göre değişmekte.Iş bankası kültür yayınlarını size rahatlıkla tavsiye edebilirim. Akıcılık olsun cümlenin duruluğu olsun başarılı bir şekilde esere işlenmiş.Bu kitabı okurken kendime sorduğum tek soru şuydu:Bir insan karşılıksız aşkını nasıl olur da böylesine temiz sevebilir? Ayrıca kitap gerçek manada o kadar sürükleyici ki eminim siz de benim gibi yeri geldiğinde sanki anlatıcı kadın karşınızdaymış gibi sinirlenecek yeri geldiğinde hüzünleneceksiniz.Bence hayatınızın bir 60 ya da 70 dakikasını bu kitaba ayırmaktan pişman olmayacaksınız. Şimdiden okuyacak olanlara iyi okumalar diliyorum.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Konusu

Bilinmeyen bir kadının mektubu. Şöyle bir kitabın ismini inceleyelim; bilinmeyen bir kadın mektubu yazdığı kişi tarafından tanınmayan biri. Mektubu R. İsimli ünlü bir yazara yazmış.Yazarımız Viyana’dan geziden döner.Uşağı ona yokluğunda biriken mektupları getirir.Şöyle bir bakar mektuplara.Içlerinden bir tanesi ilgisini çeker.Çünkü üstünde kimin gönderdigine dair en ufak bir bilgi yoktur.Açar içine bakar.Hitap cümlesi ilgisini daha da cezbeder.Cümle şu şekildedir: “Sana beni asla tanımamış olan sana”.Mektubu okumaya devam eder Bay R..Devamı şimdilik bende kalsın. Ama eminim siz de mektubun devamını merak ediyorsunuz Bay R. Gibi.Ama isterseniz küçük bir ipucu vereyim.Mektubun devamında yaşadıklarını, aşkını, acılarını, mutluluklarını, hüzünlerini yani kısacası hayatını anlatmış bilinmeyen kadın.Ama bence hayatı kaydadeğer. Bir okuyun derim ben.Eger Stefan Zweig’i daha önce okumadıysanız bu kitabını okumakla başlayabilirsiniz.Ben bu kitabını okuduktan sonra diğer kitaplarını da aldım. Gerçekten de zerre kadar bir pişmanlık duymadım. 

Bilinmeyen bir kadının mektubu

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Yorum

Kitabın ana konusu aşk.Ama platonik aşk.Ama öyle bir aşk düşünün ki hiç bir karşılığı olmadan, hiç bir karşılık beklemeden, bıkmadan, usanmadan , ilk gün gibi eskimeden, özellikle de yorulmadan sevgiliye duyulan bir aşk.Kitabı okurken defalarca hayret ettim.Eminim siz de okuyunca bana hak vereceksiniz. Bir okuyun derim.

 

Alıntılar

-“Ve insanların arasında yalnız olmaktan daha korkunç bir şey yoktur”.

-“…bir kızın, bir kadının yüzü bir erkek açısından herhalde alışılmadık ölçüde değişkendir, çünkü böyle bir yüz, çoğunlukla bazen bir tutkunun, bazen bir çocuksuluğun, bazen bir yorgunluğun sadece aynasıdır ve aynadan yansıyan bir görüntü kadar çabuk akıp gider, yani bir erkek açısından bir kadının çehresini yitirmek çok daha kolaydır, zira geçen yılların o çehrede yarattığı değişiklikler ışık ve gölge oyunu gibidir, giysiler ise her defasında çehreleri farklı çerçeveler içinde gösterir.”

-“…çünkü yaş günü, insanın kendi üzerinde düşündüğü bir gündür…”

 

Yazar: Berivan Sural

Twitter Hesabı: berivan_sural

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir