Dark Dizisinin Konusu ve Analizi – En iyi dizi tavsiyeleri

En iyi dizi tavsiyeleri yazımızda ele alacağımız dizi Dark dizisi. Dark dizisinin konusu ile ilgili spoiler’a kaçmadan bilgi verip analizini yapacağız.

Dark Dizisinin Konusu

Dark dizisinin konusu zamanda yolculuğu gerilim, aşk, merak uyandıracak şekilde ele alır. Tam anlamıyla bir Mindfuck (beyin yakan) tarzında dizidir. Sarı montuyla meşhur Jonas isimli baş karakterimiz babasının intihar etmesinden sonra psikolojik tedavi görüyor ve bu süre zarfında okula gitmemiş oluyor. Okula dönüşünün ilk günü arkadaşlarıyla anlaşıp akşam yaşadıkları Winden kasabasının ormanlık alanında buluşuyorlar. Burda 4 5 arkadaş ve bu arkadaşlardan birinin kardeşi Mikkel beraber takılıyorlar. Ormanlık alandaki Winden mağarasından sesler gelmesiyle korkup herbiri bir tarafa kaçışıyor. Mikkel gözden kayboluyor. Tabii bu kayıptan önce de birkaç kayıp olayı da mevcut kasabada. Bu sebeple olayın üzerine düşülüyor ve tüm her şey burdan itibaren gelişiyor ve ilerliyor. Valla dostlar gönül ister ki baştan sona anlatayım fakat dizinin heyecanı kaçmasın spoiler yemeyin diye konuyu burada kesiyorum. Dizi de aşk, dram, heyecan bir o kadar da gerilim mevcut. Her şeyi dibine kadar yaşıyorsunuz.

Bu tarz dizi önerileri için dizi önerileri kategorimize göz atabilirsiniz.

Yine kitap, belgesel ve filmlerle ilgili bu tarz yazılar için de kelimelere tıklayarak ilgili kategorilere ulaşabilirsiniz.

dark dizisi inceleme

Dark Dizisi İnceleme

Dizi daha evvel de söylediğim gibi tam bir Mindfuck yaşatıyor. Bunun sebebi dizide zaman yolculuğu olduğundan dolayı geçmiş gelecek ve  şimdiki zamanın iç içe ve birbirini etkilemesi. Ve örneğin geçmişe gidildiğinde o dönemde yeni karakterler ortaya çıkıyor. Kim kimin babası, kim kimin annesi, kim kimin çocuğu her şey karmakarışık hal alabiliyor. Bu diziden sıkılmanıza sebep olabilir. Bu yüzden de diziyi izlerken ister internetten bir sekme açıp soy ağacına bakabilir, isterseniz de soyağacını kendiniz oluşturabilirsiniz. Soyağacını sizin oluşturmanızı tavsiye ederim. Zira daha çok saracak ve dizideki olayı siz de bu şekilde çözmeye çalışacaksınız.

 

 

Dark dizisi soyağacı için bu videoyu da izleyebilirsiniz. Yine soyağacı için bu linkteki siteden diziyi izlerken dönüp dönüp bakabilirsiniz.

Bir Alman dizisi olan Dark dizisi Winden isimli bir kasabada geçiyor. Karakterlerin almanca konuşması ve alman aksanı şahsen benim inanılmaz hoşuma gitti. Evde kendi kendime almanca telaffuz yapar oldum. Tabii bu kişiden kişiye değişebilecek bir durum. Tabii ki diziyi izlettiren bu değil. Bir kere senaryosu harika. Zamanda yolculuğu ve oluşan paradoksları mükemmel bir olay örgüsü ile ele almışlar. Dizinin her biten bölümünden sonra hemen bir sonraki bölümü açma isteği geliyor. İzleyiciye olayı çözdürmeye çalışıyor ve bu sebeplede hemen bir sonraki bölüme geçmesini sağlıyor. Bu merak ettirme olayını çok iyi yapmışlar diyebilirim.

Dizinin başlarında kafamıza yatmayan birkaç mevzuu olabiliyor. Hata olarak gördüğümüz şeyler olabiliyor fakat bölümler geçtikçe bu denli zor bir senaryoyu en az hatayla yaptıkları belli oluyor.

Dizi 3 sezondan oluşuyor. İlk 2 sezon olayları çözmeye çalışıyorsunuz fakar bir türlü sebebini bilemiyorsunuz. Son sezonda ise olaylar o kadar güzel açıklanıyor ve tüm raylar yerine oturuyor ki kafanıza yatmayan tek bir yer bile kalmıyor. Bu denli zor bir senaryo için çok mükemmel bir işleyiş.

Dark dizisi replikleri

Diziyle ilgili birkaç replik bırakalım buraya.

 • Hayat bir labirenttir. Bazı insanlar hayatlarını bir çıkış yolu arayarak geçirirler. Ancak tek bir yol vardır. Merkeze ulaşana kadar bunu anlayamazsın.
 • Asıl soru nasıl değil, ne zaman?
 • Nerede yanlış yola saptığını merak ettiğin oluyor mu? Hayatının ne zaman istediğinin tam zıttı olmaya başladığını?
 • Bildiklerimiz bir damla, bilmediklerimiz ise bir okyanus.

2 thoughts on “Dark Dizisinin Konusu ve Analizi – En iyi dizi tavsiyeleri

 • 28 Temmuz 2020 tarihinde, saat 20:12
  Permalink

  Daaarrkkk💓💓 izlediğim enn güzel diziydi. Son sezon çok iyiydii. İzlemeyen kalmasınnnnn😍😍

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir