Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

Verimli Ders Çalışma Teknikleri yazımızda kabaca üzerinden geçtiğimiz madde olan Ders Çalışma Programı yapma konusuna değineceğiz. Bu yazıyı okumadan önce Verimli Ders Çalışma Teknikleri yazısına göz atabilirsiniz. Ayrıca youtube kanalımdaki verimli ders çalışma teknikleri videosuna da göz atabilirsiniz.

ders çalışma

Ders Çalışma Programı

Herhangi bir sınava hazırlık sürecinde ders çalışma programı hazırlamak olmazsa olmazların başında gelir. Çünkü verimli, sistemli ve düzenli çalışabilmek program yapmaktan geçer. Ders çalışma programı hazırlamaya geçmeden önce:

 • Günlük, haftalık olarak düzenli ve sistemli ilerlemenizi sağlar
 • Eksiklerinizi farketmenizi sağlar
 • Sadece ders çalışma değil, her türlü günlük aktivitenizi düzene sokmanızı sağlar

Ders çalışma programınız hatalı olabilir. Verim alamayabilirsiniz. Bu durumda farklı bir plana geçebilir veya planınızda değişiklikler yapabilirsiniz. O halde ders çalışma programı nasıl hazırlanır bunu konuşalım.

ders çalışma programı nasıl hazırlanır

Ders Çalışma Programı Nasıl Hazırlanır?

En iyi ders çalışma programı kendi kendinize hazırladığınız programlardır. Kendinizi en iyi siz tanırsınız. Bu sebeple de en iyi planı siz yaparsınız. Ben burada size yardımcı olacak bazı ipuçları vereceğim sadece. Ben kapıyı  açacağım. Kapıdan içeri girip girmemek size kalmış.

 1. Ders Çalışma Programı ‘nızı neden hazırlıyorsunuz? Bu madde hedefiniz olmalı. Hedefinizi her okuduğunuzda sizi motive edebilmeli. Örneğin; PDR, tıp, hukuk, mühendislik bölümü okumak istiyorum. Hedef koymanın, her işin başlangıcı için çok önemli olduğunu düşünüyorum.
 2. Kısa vadeli ve uzun vadeli planlar hazırlayacağız şimdi de. Örneğin bir haftalık uzun vadeli planınız, 1 günlük de kısa vadeli planınız olabilir.
 3. Programınızı hazırlarken ihtiyacınıza göre hazırlayın. Eğer konularınız eksikse konu anlatımına yönelik, konular tam ve soru çözmeniz gerekiyorsa soru çözmeye ve tekrara yönelik program hazırlayabilirsiniz.
 4. Örneğin; haftalık planınıza 1000 matematik sorusu, 250 paragraf sorusu… diye ekleyebilirsiniz. Daha yüzeysel ve genel olabilir.
 5. Günlük planınızda ise isterseniz her saat aralığına göre ders koyabilirsiniz. Örneğin; saat 11:00-12:00 arası matematik konu anlatımı, 12:00-13:00 arası matematik soru çözümü… gibi gibi.
 6. İsterseniz şöyle de yapabilirsiniz. Gün içinde matematikten 1 saat konu çalışayım, 1 saatte soru çözeyim, diyebilirsiniz. Hangisi size uygunsa tabii.
 7. Eğer normalde çok fazla çalışma alışkanlığınız yoksa veya masaya oturup çalışmak size zor geliyorsa planınızı hafif bir şekilde düzenleyebilir, ardından yavaş yavaş çalışma sürenizi arttırabilirsiniz.
 8. Bu yazıyı okuduktan sonra asla gaza gelip sizi aşacak şekilde çalışma planı yapmayın. Kısa süre sonra motivasyonunuz söner.
 9. Çalışma programınızı sadece ders çalışma ile doldurmayın. Programınıza muhakkak günlük rutin, hobi ve aktivitelerinizi de ekleyin.
 10. Son olarak programınızın verimli olup olmadığını ve neler çalışıp neler öğrendiğinizi kontrol edip, değerlendirmelerde bulunun. Veriminizi son derece arttıracaktır.

Genel anlamda ders çalışma programı hazırlanırken dikkat edilmesi gerekenlerden bahsettim. Daha sonraki yazılarda ders çalışmanıza ve sınavlarınıza yönelik rehber niteliğinde yazılar yayınlayacağım. Takipte kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir