Erteleme Hastalığı Nedir? – Kesin Çözüm!

Erteleme hastalığı ile ilgili yazımızda Erteleme hastalığını nasıl yenebiliriz? Motivasyonumuzu nasıl arttırabiliriz? Ders çalışma motivasyonunu nasıl kazanabiliriz? İrademizi nasıl güçlendirebiliriz? Gibi sorulara cevaplar bulacaksınız.

Erteleme Hastalığı Nedir?

erteleme hastalığı nedir

Erteleme hastalığı adı üstünde yapması gereken işleri yapmakta zorlanmak, sonu gelmeyen bir erteleme durumudur. Örneğin; Ders çalışmayı erteleyen bir öğrenci düşünelim. Bu öğrencinin ders çalışması için yeterince zamanı var, çalışmak için yeterli kaynağı var, konuları anlayabilecek kapasitesi var, hedefleri var, çalışırsa ve çalışmazsa neler olacağını çok iyi biliyor, sürekli plan yapıp plana uymuyor. Bu durumda erteleme hastalığı vardır diyebiliriz. Bu durumun bir diğer adı da atalet olarak adlandırılır.

Erteleme hastalığıyla ilgili daha tıbbi bilgiler için buraya tıklayın.

Erteleme Hastalığı İle Nasıl Baş Ederiz?

Erteleme hastalığı ile başı dertte biri olarak uyguladığım ve faydasını çok iyi gördüğüm bir yöntemden bahsedeceğim. Gemileri Yak Metodu. 

Nedir bu metod? Anlamını bir çoğumuzun bildiği üzere gemileri yakacağız. Yapmamız gereken işe kendimizi mecbur bırakacağız. Geri dönüşü olmayan yola sokacağız kendimizi. Peki nasıl yakacağız gemileri? Ders çalışamama konusu üzerinden örneklendirelim.

1- Ders çalışma motivasyonunuzu engelleyen, ertelemenize sebep olan şeyleri belirleyin. Mesela ders çalışmanız gerekirken uğraştığınız diğer işleri belirleyin.

2- Örneğin ders çalışmanız gerekirken telefonla uğraşıyorsanız, sosyal medyada zaman öldürüyorsanız, oyun oynuyorsanız vs. gibi durumları listeleyin.

3- Bu durumlardan olmazsa olmaz diyebileceğiniz hayati olanları ayıklayın. ( Unutmayın! Sosyal medya, oyun, belirli bir noktaya kadar telefon olmazsa olmaz kategorisine girmiyor. )

4- Elimizde kalan gereksiz durumları da geri dönüşü olmayacak şekilde ortadan kaldırın. Sosyal medya hesaplarınızı silin. Evet takipçi sayınız fazla olsa bile. Bilgisayarınıza günlerce yüklemeye çalıştığınız yüzlerce GB’lık oyunları kaldırın. Telefonunuzu geri alamayacağınız şekilde anne, babanıza veya bir tanıdığınıza emanet edin.

Bu örnekler çoğaltılabilir. Siz bunu kendi hayatınıza uygulayın. Neyi erteliyorsanız, ona engel olan şeyleri ortadan kaldırın. Kendinizi yapmanız gereken şeylere mecbur bırakın.

Zamanınızı öldürmeyin, zamanınızı öldüren şeyleri öldürün.

Buraya bir de Motivasyon Sözü Bırakalım.

Pek çok insan diğerlerinin boşa harcadığı zamanı kullanarak öne geçer.

-Henry Ford

 

 

 

YKS 2020’de tercih yapacaksan bu yazımıza mutlaka göz atmalısın!

3 thoughts on “Erteleme Hastalığı Nedir? – Kesin Çözüm!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir