Esaretin Bedeli Konusu – Film Önerileri

Esaretin Bedeli Konusu yazımda daha önce izlediğim fakat içeriğini çok da hatırlayamadığım bir film olan Esaretin Bedeli filmini ele alacağım. Namı diğer Shawshank Redemption.

En çok tavsiye edilen filmlerden biri. Kesinlikle iyi bir film olduğunu zaten biliyordum fakat izlemeye fırsatım olmamıştı. Bu yüzden tekrar izlemek istedim ve gerçekten çok etkileyiciydi. Baş rolünde Tim Robbins’in bulunduğu başyapıtta tanıdık bir isim olan, film dünyasının en iyi aktörlerinden biri olan Morgan Freeman da oynuyor. 

Esaretin Bedeli Konusu yazıma geçmeden önce bu tarz film önerileri için mavi kısma tıklayarak gidebilirsiniz. Bu filmden önceki yazım aynı yıl yayımlanan Forrest Gump filmiyle ilgiliydi ona da göz atabilirsiniz. Siz de bu filmle ilgili duygu, düşünce ve yorumlarınızı aşağıya bırakmayı unutmayın. Çok memnun kalırım.

Esaretin Bedeli Konusu

Esaretin Bedeli filmi, Andy Dufresne(Tim Robbins) isimli çok başarılı bir bankacının hapiste geçirdiği 20 yılı anlatıyor. Andy, karısını ve karısının sevgilisini öldürmekle suçlanır. Fakat Andy, bunu kendisinin yapmadığını ileri sürer. Ancak tüm deliller aleyhinedir. Bu sebeple 2 kez müebbet hapis cezasına çarptırılır. Andy’nin bu serüvenini Red(Morgan Freeman) anlatır 3. kişi olarak. Andy’nin hapse girişinden çıkışına kadarki süreçte beraber çok iyi arkadaşlık kurarlar. Andy, bankacılık yeteneğini hapistede kullanarak kendisine ayrıcalıklar tanınmasını sağlar. 

Andy, hapse ilk girdiğinden beri farklılığıyla göze çarpıyor. Aslında oraya ait olmadığını biliyor, oradan kurtulduktan sonrası için hayaller kuruyor. Bu evvela tanıştığı kişilerce ister istemez absürd karşılanıyor. Zira herkes orada olmayı kabullenmiş durumda. Film bu süreci ele alıyor. Bu senaryo öyle güzel işlenmiş ki gerçekten defalarca izlenmesi ve her seferinde farklı farklı dersler çıkarılması gereken bir film.

Esaretin bedeli sözleri

Esaretin Bedeli Analiz

Esaretin Bedeli filmi, ismiyle de bize çok şey anlatıyor. Ben kendimce farklı anlamlar çıkardım filmden. Bunlar kesinlikle anlatılmak istenen şeylerdir diye iddaa etmiyorum fakat bence önemli şeyler. 

Filmde Red,brooks gibi bütün mahkumlar bu esareti kabullenmişler ve ödedikleri bedel gerçekten de göründüğünden de fazladır. Ben burada şöyle bir benzetme yapmak istiyorum: Bizler gelişmemize, kendimize değer katmamıza engel olacak yerlerde bulunabiliriz. Yani esaret altında bulunabiliriz. Bu durumda ödeyeceğimiz bedel sanıldığından daha fazladır.

Filmde adı geçen bir kavram var. ”Kurumsallaşmak” filmdeki anlamıyla uzunca bir süre istemediğimiz bir yer bile olsa orada bulunursak; önce oradan nefret edebiliriz, daha sonra oraya alışırız ve en sonunda orası artık bizim için vazgeçilmez bir yer olur, yaşam alanı olur. Brooks isimli mahkum bu kurumsallaşmanın en güzel örneğini teşkil ediyor filmde. Gençliğinden yaşlılığına kadar hep o hapishanede bulunan Brooks’un, tahliyesinden sonra dış dünyaya nasıl yabancılaştığı bu durumu açıklıyor. Kurumsallaşmak, öldürür diyor adeta.

Evet, biz de içinde bulunmak istemediğimiz yerlerden kurtulamasak da istemediğimiz, bize dayatılan düşüncelerden kurtulabiliriz. Kurtulmamız lazım. Çünkü o düşünceler bize ait değil. Aksi halde bizi esareti altına alan, dayatılan fikirler bize istemediğimiz bedeller ödetebilir.

Bize dayatılan fikirleri önce kabul etmesek de sürekli maruz kaldıktan sonra bu fikirlerin doğruluğunu sorgularız. Bir süre sonra benimseriz, en sonunda bir bakmışsınız hayat felsefemiz olmuş. İlk başta kabullenmediğimiz fikirlere göre düşünüp bu fikirlere göre konuşmaya başlamışız. Bize dayatılan fikirler bir süre sonra umudumuzu da elimizden alır ve artık kendimiz olmak, özgür olabilmek çok zordur.

Andy Dufresne, önce 20 yıl boyunca kendi istediği gibi yaşamaya çalışıyor ve hapishanenin kendi gerçekliğini yaratmasına engel olduğunu farkettikten sonra yani 20 yılın sonunda kendi gerçekliğini yaratıyor. Bahsettiğim dayatmalardan kurtulabilen, özgür ve evvela kendisi olabilen kişileri temsil ediyor. Bu paragrafı filmi okuduktan sonra anlayacaksınız, çünkü yazarsam spoiler vermiş olurum.

Okuyan, okumayan herkese teşekkür ederim. Filmi izleyenler de kendince yorumlarını bırakabilir. Yine farklı film önerilerini de yorumlara bırakabilirsiniz.

Film, içeriğinde birçok güzel söz barındırıyor. Aşağıya birkaç tane bırakayım bari.

Esaretin Bedeli Sözleri

 • Oturduk ve güneş omuzlarımıza vururken özgür insanlar gibi içtik. Tüm evrenin sahibi gibiydik.
 • + Müzik buradaydı yani içimde. Müziğin güzelliği budur işte. Bunu sizden alamazlar. Hiç müzik için böyle hissetmediniz mi ?
  – Ben gençken mızıka çalardım. Zamanla ilgimi kaybettim. İçerideyken fazla bir anlamı yok.
  + Bana en çok burada anlamlı geldi. Unutmamak için ihtiyacın var.
  – Unutmak mı?
  + Dünyada taştan ibaret olmayan başka yerlerin de olduğunu. Birşeyler vardır… İçinden… Alamayacakları ve dokunamayacakları bazı şeyler. O sana aittir. ne yapsalar alamazlar
  – Ne hakkında?
  + Umut…
 • Bu duvarlar tuhaftır.İlk önce nefret edersin.Sonra alışırsın.Zaman geçtikce dayandığın tek şey olurlar.Kurumsallaşmak budur.
 • Unutma Red umut iyi bir şeydir. Belki de en iyisi ve iyi şeyler asla ölmez.

2 thoughts on “Esaretin Bedeli Konusu – Film Önerileri

 • 14 Ağustos 2020 tarihinde, saat 17:53
  Permalink

  Esaretin bedelinin ödül alamamasının sebebi forrest gump ile aynı sene çıkmış olmasıymış. O sene bütün ödülleri forrest gump almış.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir