Fareler Ve İnsanlar Kitabı Konusu – Kitap Önerileri

Fareler Ve İnsanlar Kitabı ‘nı okuyup bu inceleme yazısınız hazırlayan Berivan Sural’a teşekkürler. Bu tarz kitap önerisi yazılarına ilgili kategorilerden ulaşabilirsiniz.

Fareler Ve İnsanlar Kitabı İnceleme

Fareler ve İnsanlar Kitabı birbirine zıt karakterdeki iki tarım işçisinin büyük bunalım döneminde yaşadıkları olayları konu edinen John Steinbeck imzalı muhteşem bir roman. Arştırmalarıma göre bu kitap ABD’de orta öğretimde okunması zorunlu olan kitapların arasında yer alıyor. Yazarımız kitabın ismini de Robert Burns’un To a Mouse  (Bir Fareye) isimli şiirinden  esinlenerek bulmuştur. Eser ilk kez 1937 yılında yayınlanmıştır. Ayrıca kitap karakterlerinin dili yüzünden sansüre uğramış ve bu yüzden American Library Association tarafından 21.yüzyılın en fazla sorgulanan kitapları arasında yer almıştır.

Fareler Ve İnsanlar Kitabı Konusu

Kitap iki tarım işçisinin maceralarından oluşmakta. Aslında karakterleri birbirine tamamen zıt olmalarına rağmen o kadar iyi anlaşan arkadaşlar ki siz de okuyunca bunu göreceksiniz zaten. Tek amaçları küçük bir toprak parçası satın alıp insanca yaşamak olan bu iki arkadaşın başına gelenler anlatılmış bu kitapta. Eğer başlarına ne geldiğini merak ediyorsanız bence hiç vakit kaybetmeden bu kitaba ulaşmalısınız.

fareler ve insanlar kitabı alıntılar

Yorum

Hani derler ya senin başka planların vardır yarın için ama hayatın da senin için başka planları. Kitabı okuduğumda bu cümle çoğu yerde geçti aklımdan. George ve Lennie başka planlar başka işler yaparken hep başka şeylerle karşılaştılar ve hayattaki belki de en büyük hayallerini gerçekleştiremediler. Çoğu insanın başına da gelmedi mi bu? İşte bu yüzden hayat uzun planlar yapmak için çok kısa. Bir sonraki nefesimizin bile garantisi yokken kalp kırmak , birilerini üzmek anlamsız değil mi? Eminim siz de bu kitabı bitirince benim gibi düşüneceksiniz.

Alıntılar

-“İnsan geceleri burada böyle yalnız kaldı mı, kitap okur ya da  böyle şeyler düşünür. Düşünür ama yanında ona şu şöyledir, bu böyledir diyecek biri olmaz. Belki bir şey görür, ama gerçekten gördü mü, doğru mu , yanlış mı, bilemez. Birine dönüp, sen de görüyor musun ahbap , diye soramaz.  Anlayamaz.”

-“Ne vardı sanki ölecek? “dedi köpeğe. “Fare kadar küçük değilsin ki!”.

-“Üzülme,” dedi. “Bazen mecbur kalır insan.“

 

Yazar: Berivan Sural

Twitter hesabı: berivan_sural

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir