Forrest Gump Filmi

Forrest Gump Filmi, 11 Kasım 1994 yılında yayımlandı. Başrolünü Tom Hanks’in üstlendiği film yayınlandığı günden bu yana en iyi filmler arasında gösteriliyor. Forrest Gump Filmi’ni bir sinema gurmesi olarak değil de bir sinemasever olarak yorumlayıp analizini yapmaya başlayalım o halde.

Dip not: Kişisel Gelişim ile ilgili kategori altında kitap, film, dizi, belgesellerle ilgili inceleme, yorum, analiz yazıları yazmaya çalışıyorum. Sizler de kendi düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz. Okumak istediğiniz kitaplar; izlemek istediğiniz film, dizi ve belgesellerle ilgili yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Forrest Gump Filmi Konusu

Forrest Gump Filmi,; 75 IQ seviyesine sahip, filme adını veren Forrest’in ilham veren hayatını anlatıyor. Sıradan insan IQ seviyesi 80-120 aralığında bulunduğundan dolayı Forrest, akranlarıyla aynı okula gidemiyor. Fakat annesinin fedakârlığı sayesinde okula alınıyor. Tabii sadece zeka seviyesi değil, fiziksel engeli de hayatını zorlaştırıyor Forrest’in.

Forrest, okulun ilk günü serviste tanıştığı Jenny ile güzel bir dostluk kuruyor ve bu ikili sürekli beraber takılıyorlar. İlk önce fiziksel engelini aşan Forrest, filmin geri kalanında zeka seviyesinin başarıya engel olmadığının kanıtı niteliğinde başarılar elde ediyor.Film bu çerçevede şekilleniyor diyebiliriz.

Forrest gump film analizi

Forrest Gump Film Analizi

Forrest Gump Film Analizi‘ne geçmeden önce sizler de yorum kısmına filmle ilgili düşüncelerinizi paylaşabilir, farklı film önerilerinde bulunabilirsiniz.

Film’in bize sorgulatmak istediği felsefeye değinmek istiyorum. Tabii bana göre.

Film bence rüzgardaki yaprak gibi savrulduğumuzu mu yoksa kaderimizin kendi elimizde mi olduğunu sorgulatıyor. Yoksa hayatımız ikisinin de birleşimiyle mi şekilleniyor? Filmin introsu ve outrosunda rüzgarda savrulan bir yaprak görüyoruz zaten. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda?

Forrest Gump, bana göre başarının asla tesadüf olmadığını gösteriyor. Evet filmi izlerken belki vay be, şansa başarı yakalamış diyebilirsiniz. Fakat başarının azim ve çalışma gerektirdiğini hepimiz biliyoruz. Forrest ise çalıştığı her ne olursa olsun; neden çalıştığının farkında olmasa bile azimle çalışıyor. E haliyle önüne gelen fırsatları da çalıştığı için değerlendirebiliyor.

Forrest, çalışmanın, azmin, başarının; saflığın simgesidir benim gözümde. Zira çocukken de, okul hayatında da, askere alındığında da, iş hayatında da bunu çok net görüyoruz. Başarı da bu şekilde gelmez mi zaten? Bu yüzden de yazımızın en başında ilham veren hayatı diye vurguladım.

Forrest‘in, Jenny ile arkadaşlık kurduğundan bahsettik. Daha sonra Forrest, Jenny’e aşık oluyor fakat ikili çok ayrı dünyaların insanı diyebiliriz. Buna rağmen Forrest, gerçekten aşkın saflığını da gözler önüne seriyor.

Bu arada filmle ilgili ironik ve çarpıcı bir kısımdan bahsetmek istiyorum. Forrest askerdeyken komutan ile aralarında geçen bir diyalogda:

-Gump, bu ordudaki yegane amacın nedir?

-Bana söylediklerinizi yapmak komutanım.

– Lanet olsun Gump! Sen resmen bir dahisin. Hayatımda duyduğum en olağanüstü cevap. Senin zeka seviyen 160 falan olmalı!.

Filmi izledikten sonra bu diyalogla ilgili ne düşündüğünüzü yorumlar kısmında belirtebilirsiniz.

Forrest Gump Filmi ile ilgili ilginç bilgiler için tıklayabilirsiniz.

Forrest Gump Filmi ile alakalı son söyleyeceklerim; film bence herkesin izlemesi gereken ve bir şeyler kapması gerektiğini düşündüğüm bir baş yapıt. Film yeri geldiğinde gülümsetiyor, yeri geldiğinde hüzne boğuyor hatta ve hatta ağlatıyor. İzlemeyen umarım kalmaz ama izlemediyseniz de daha fazla düşünmenize gerek yok açın izleyin.

Forrest Gump Filmi Sözleri, Replikleri

 • Ben zeki bir adam değilim ama aşkın ne olduğunu çok iyi biliyorum.
 • Bir delikanlının hatırladığı şeyler çok gariptir. Çünkü, ben doğduğumu hatırlamıyorum. İlk noelimde ne aldığımı da hatırlamıyorum, sonra ilk kez ne zaman pikniğe çıktığımı da bilmiyorum ama dünyadaki en tatlı sesi duyduğum anı çok iyi hem de çok iyi hatırlıyorum.
 • Annem her zaman hayatın bir kutu çikolata gibi olduğunu söylerdi. İçinde ne olduğunu asla bilemezsin.
 • Annem mi haklıydı yoksa Teğmen Dan mı, bilemiyorum. Herkesin bir kaderi var mı bilemiyorum, yoksa rüzgâra kapılmış gibi tesadüfen oraya, buraya mı sürükleniyoruz? Bence her ikisi de doğru. Belki ikisi de aynı anda oluyor.

Siz de yorumlarda sizi etkileyen kısımları paylaşabilirsiniz.

 

5 thoughts on “Forrest Gump Filmi

 • 22 Temmuz 2020 tarihinde, saat 11:54
  Permalink

  Filmle ilgili söylenecek çok şey var. Forrest’in her yaşadığına çocuğunuzmuş gibi sevinip üzülüyorsunuz. Çok etkilenmiştim.

  Yanıtla
 • 22 Temmuz 2020 tarihinde, saat 12:13
  Permalink

  Annesinin forrest için yaptığı fedâkarlık , koca yürekli ana . O sahnede ağlamamak için kendimi zor tuttum .

  Komutanla girdiği diyalog için de şöyle bi yorumum var .
  Aslında her şey o kadar basit ki , biz zorlaştırıyoruz. Bazı şeyleri zorlaştırmaya , dolandırmaya gerek yok .

  Komutan da forrestin bu olağanüstü basit cevabindan çok memnun oluyor bence .

  Yanıtla
  • 22 Temmuz 2020 tarihinde, saat 12:35
   Permalink

   İlk paragraftaki ironik ve askerlikle ilgili yorumunuzdan ötürü teşekkürler 🙂

   Yanıtla
 • Geri bildirim: Esaretin Bedeli Konusu - Film Önerileri » Bir PDR'ci

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir