Dönüşüm Kitabı, Franz Kafka – Kitap Önerileri

Franz Kafka’nın Dönüşüm Kitabı ‘nı okuyup bu inceleme yazısını hazırlayan Berivan Sural’a teşekkürler. Bu tarz öneri yazıları için ilgili kategorilere gidebilirsiniz.

Dönüşüm Kitabı İnceleme

Dönüşüm Kitabı Franz Kafka’ nın en meşhur eseri.Ilk kez 1915 yılında Die Weissen Blaetter adlı bir dergide yayımlanmıştır.Bana kalırsa kitabı çekici kılan en belirgin özelliği, ilk cümlesi:” Gregor Samsa bir sabah huzursuz düşlerinden uyandığında kendini yatağında kocaman bir böceğe dönüşmüş buldu.” Kitabı daha önceden de merak ediyordum zaten.O ayrı mesele ama elime alıp sayfalarını karıştırıp bu ilk cümleyi okuduğumda resmen merakım pig yaptı. Hemen aldım. Okumak için o kadar çok sabırsızlandım ki.Eminim siz de en az benim kadar sabırsızlanacaksınız.Şimdiden okuyacak olanlara iyi okumalar.

Dönüşüm Kitabı Konusu

Gregor Samsa düzenli bir işte çalışmakta olan sıradan bir kumaş pazarlamacısıdır ta ki bir sabah kendini böceğe dönüşmüş bir vaziyette bulana dek.Uyandığında işine geç kaldığını fark eder.Fakat bir de bakar ki böceğe dönüşmüş. Patronu eve gelir.Onu o vaziyette görünce korkup kaçar. Annesi onu gördüğünde korkudan bayılmıştır.Babası ise karısına zarar vereceğini düşündüğü için sopayla darbeler vurarak Gregor’u içeri iter.Zavallı Gregor’un yaşadıklarını okuyunca eminim siz de çok üzüleceksiniz.Daha fazlasını  anlatmıyorum ki hevesiniz kaçmasın. Bence alıp okuyun bu kitabı.Bu kitabı okuduktan sonra yazarın diğer eserlerine karşı bir merak duygusu uyanıyor insanda doğrusu. 

Dönüşüm kitabı konusu

Dönüşüm Kitabı Yorum

Eserin başkarakteri sabah uyandığında kendini bir böcek olarak bulur.Ayrıca kendisinin çok sıradan ve monoton bir hayatı vardır.Bana kalırsa yazar başkarakterin hayatının sıradanlığının bir böceğe dönüşmesiyle son buluşunu anlatmak için böyle bir isim bulmuş olabilir kitabına.Bu yüzden dönüşüm ismini kullanmış olabilir.Çok monoton bir hayatınız var sonra bir gün uyandığınızda bir böcek olmuşsunuz.Ve çevrenizdeki herkesin tek gayesi sizden kurtulmak.Eğer Gregor bir böcek olmasaydı çevresindeki insanların gerçek yüzlerini o sıradan hayatın koşuşturmacası içinde nasıl görebilirdi? Sanırım bazen bazı şeyleri anlamamız ve görmemiz için bizim de birer böceğe dönüşmemiz gerekiyor. Ne dersiniz?

Alıntılar

-“Gregor Samsa bir sabah huzursuz düşlerinden uyandığında kendini yatağında kocaman bir böceğe dönüşmüş buldu. “

-“…olabildiğince sakin düşünmenin çaresizce karar vermekten çok daha iyi olduğunu arada bir düşünmeyi de ihmal etmiyordu.”

-“Dış kapının kapandığı duyulmamıştı; herhalde açık  bırakmışlardı, büyük bir felaketin yaşandığı evlerde bırakıldığı gibi.”

-“…geçinmek için gerekli olan para, çalışarak kazanılmalıydı.”

-“ Gerçi bütün bedeni ağrıyordu, ancak bu ağrılar gittikçe azalıyormuş ve sonunda tamamen geçecekmiş gibiydi.”

-“Ne diyorsam onu kastediyorum.”

 

Yazar: Berivan Sural

Twitter hesabı: berivan_sural

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir