Kişisel Gelişime Nereden Başlamalı? – Kişisel Gelişim Planı

”Kişisel gelişime nereden başlamalı?” sorusu uzun süre kafamı kurcaladı. Aklımda o kadar çok yapılacak şey vardı ki nereden başlayacağıma karar verene kadar bir de baktım ki haftalar, aylar hatta yıllar geçmiş. O kadar çok düşündüm ki nereden başlamam ve neler yapmam gerektiğini. Bu düşünceler beni yordu ve en nihayetinde hiçbir şey yapmadığımla kaldım. Hala çok iyi ve istediğim seviyede değilim. Fakat kendimce düzenli bir kişisel gelişim planı yaptım. Bunu internetten araştırarak değil tamamen kendime göre yaptım ve elimden geldiğince de uygulamaya çalışıyorum. Bu yazımda kendi kişisel gelişim planımı nasıl hazırladığımdan bahsedeceğim. Siz de benim yaptıklarımdan yola çıkarak güzel bir gelişim planı hazırlayabilirsiniz. 

Kişisel gelişim planı

Kişisel Gelişime Başlamadan Önce Neler Yapılmalı?

Hadi hemen kişisel gelişim planı yapayım diyerek başlamanın pek mantıklı bir hareket olacağını düşünmüyorum. Zira ben çok denedim. İzleyecek film, dizi, belgesel; okuyacak kitaplar, gezecek yerler listeledim. Aslına bakarsanız 4/4 lük plan, programlar hazırladım. Fakat olmadı, sürdürülebilir duruma getiremedim. Bu yüzden neyin eksik olduğunu bulmaya çalıştım. Farkettiğim kadarıyla kendimi pek tanımamıştım.Bunca plan programa ha diyerek başlayabilecek bir yapım yokmuş.

”Kişisel gelişime nereden başlamalı ?” sorusunun ilk cevabı kesinlikle kişinin kendini tanımaya çalışması diyebilirim. Hayır, tam anlamıyla kendimizi tanımıyoruz.

Unutmayın! ”Büyük insan kendini arar, küçük insan dengini.”

O zaman asıl soru kendimizi nasıl tanıyabiliriz?

Bu sorunun cevabı için çok deneyimli değilim. Fakat ben yazarak kendimi tanımaya çalıştım. Aldım elime kağıt kalem. Yazdım. Otobiyografimi yazdım bir müsvedde kağıdına. Ardından duygularımı, davranışlarımı yazdım. Ben kimim, nasılım, neyi severim, neyi sevmem, neye kızarım, neyden mutlu olurum vs. Yazdıkça kendimi keşfetmeye başladım ve sanki üzerimden bir yük kalkıyormuşçasına rahatladım. Siz de ya bilgisayarınıza bir word dosyasına, ya bir a4 kağıdına ya da telefonunuzun notlar kısmına; orası size kalmış, yazın. Hem kendinizi hem de yazının gücünü keşfedin.

Kişisel Gelişime Nereden Başlamalı?

Kendimizi artık biraz da olsa tanıyoruz. Yani en azından nelerden hoşlanabileceğimizi, nelerden hoşlanmayacağımızı iyi kötü biliyoruz. İşin en sıkıntılı kısmını halletik denebilir. Kişisel gelişim planı yapmaya başlayalım o halde. Elinize kalem kağıt veya planı yapacağınız her neyse onu alın.

1- Sayfanın en üst kısmına bir neden yazın. Kişisel gelişim planını neden yapıyorsunuz, neden kendinizi geliştirmek istiyorsunuz, kişisel gelişimin sizin için önemi nedir sorularına cevap versin bu yazınız. Birkaç cümlelik paragraf yeterli olacaktır. Elit, entelektüel, bilinçli… bir insan olmak için veya alanınız neyse o konuda uzmanlaşmak için vs. Kayda değer önemli bir neden yazın. Bu motivasyonunuzu diri tutacaktır.

2- 1 gün içinde kişisel gelişiminiz için neler yapabileceğinizi listeleyin. Ben kendimce listemi örnek olması açısından buraya da yazayım.

– Kitap okuma; dizi, film, belgesel, TEDx Talks izleme; Podcast dinleme, Web sayfam için içerik oluşturma, dil öğrenme, kpss çalışma… bu liste böyle uzayıp gidiyor. Siz de tabii ki kendinize göre istediğinizi yazabilirsiniz. Kodlama-yazılım öğrenme, şiir yazma, resim çizme, diksiyon geliştirme….

3- Bu yapılabilecekler listenizdeki maddeleri farklı kombinasyonlarla günlere ve gün içine yayın. Ben kendim için her güne kpss çalışma, 2 günde 1 bölüm dizi, her gün 1 saat kitap okuma, 2-3 günde bir siteye içerik vs vs yerleştiriyorum. Siz de bu şekilde kendinize göre ayarlayın.

4- Bu yaptıklarınızı ve yapacaklarınızı raporlayabilirseniz sizin için büyük bir artı olacaktır. Gelişiminizi görmek motivasyonunuzu diri tutacaktır. Ben öğrendiklerimi, okuduklarımı, izlediklerimi, kendime kattıklarımı bu web sitemde paylaşarak hem siz okuyuculara yararlı olmaya hem de kendime değer katmaya çalışıyorum.

Eğer kişisel gelişim planı yapacaksanız bu plana mutlaka kitap okumayı ekleyin. Dizi, filmbelgesel ve kitaplarla ilgili öneri yazılarımdan siz de okumak ve izlemek isteyeceklerinize karar verebilirsiniz. Kırmızı kelimelere tıklayarak ilgili kategoriye hızlı bir şekilde gidebilirsiniz.

Kişisel gelişime nereden başlamalı yazımın sonuna geldim. Sizlere faydalı olabildiysem ne mutlu bana. Sizler de bu konuyla ilgili düşüncelerinizi yorum olarak bırakabilirsiniz. Ayrıca kitap, dizi, film, belgesel önerilerini de yine yorumlara bırakabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir