Mezuna Kalanlar Nasıl Çalışmalı? – Mezun Tayfa Özel

YKS 2020 hepimiz için istediğimiz şekilde geçmemiş olabilir. Zira ben de YKS 2017 mağduru olarak mezuna kalıp bir sene daha hazırlandım. Keşke uygulasaydım dediğim bir çok yöntemle birlikte, uygulayıp bir çok faydasını gördüğüm yöntemden bahsedeceğim. Bir PDR’ci olarak da eğitimle birebir alakalı olduğum için Mezuna kalanlar nasıl çalışmalı, başlıklı bir yazı yazmakta fayda görüyorum. Mezun tayfa özel rehber yazımıza geçelim.

Yazıya geçmeden önce mezuna kalıp kalmama konusunda kararsızsanız mezuna kalmanın avantajları ve dezavantajlarını derlediğimiz yazımıza göz atabilirsiniz.

Mezuna kalanlar ne yapmalı?

Sınavı ciddiye almayıp çok çalışmayanlarla birlikte çalışmasının, emeğinin karşılığını alamayanların sayısı azımsanamayacak kadar fazla. Özellikle çalışıp da kazanamayan ve mezuna kalanlar için en çok tavsiye edeceğim şey iyice dinlenmeleri. Kazandını veya kazanamadınız hiç önemli değil sonuçta çok yoğun tempoyla çalıştınız bu bile dinlenmeyi hakettiğinizi gösterir. Kazanamamanın verdiği kırgınlığı ve üzüntüyü atmak için kendinize fırsat verin. Bu dinlenme sürecinde kesinlikle YKS ile ilgili bir şey düşünmemeye gayret edin. Hakkıyla kafa dinleyin. Ama bu süreci haddinden fazla uzatmamakta ve gevşememekte de fayda var. Kendinize göre sınırınızı belirleyin.

Bu dinlenme sürecinde kitap, dizi, film ve belgesel önerilerimize göz atabilirsiniz. Zira dizi, film, kitap ve belgesel kesinlikle dinlenmek için çok iyi bir yöntemdir.

mezuna kalmak

Mezuna kalanlar nasıl çalışmalı?

Evet gelelim asıl konumuza. Mezuna kalanlar nasıl çalışmalı? Maddeler halinde nasıl çalışmanız gerektiğini, nereden başlamanız gerektiğini açıklamaya çalışacağım. Siz de kendinize göre bu yazacaklarımı ayarlayabilirsiniz.

  • Evvela hedefinizi belirleyin. Üniversite, şehir, bölüm, meslek seçimiyle ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.
  • Seviyenizi belirleyin. Hangi konuları çok iyi, hangilerini orta derecede, hangilerini de hiç bilmediğinizi belirleyin. Bunun en iyi yöntemi de deneme çözmektir. Yani deneme çözerek işe başlayabilirsiniz.
  • Konu eksiklerini, fazlalarını, net sayılarınızı düzgün bir şekilde not alın. Hatta bir çizelge de oluşturabilirsiniz. Çünkü önünüzde somut bir sonuç bulunursa daha kolay motive olursunuz.
  • Net sayılarınızı, çalışmanız gereken konuları çizelge haline getirdikten sonra her konunun karşısına en az kaç soru çözmeniz gerektiğini de yazabilirsiniz.
  • Adım adım çalışmaya başlamanın zamanı geldi. Her bitirdiğiniz konunun üzerine bir çizgi atın. Bitirdiğiniz konular azaldıkça, çözdüğünüz sorular arttıkça net sayılarınız da artacaktır. Bu sayede hedefe daha da yaklaştığınızı göreceksiniz ve motivasyonunuz artacaktır.
  • Geçen yıl yaptığınız hataları tekrar etmeyin dememe gerek yok bence. Özellikle en çok yapılan hataların başında deneme çözmeye geç başlamak geliyor. Sene başından itibaren her hafta deneme çözmeye gayret edin. Dershaneye kayıtlıysanız, dershane haricinde kendinizi haftada bir deneme yapın.
  • Yine yapılan bir diğer hata deneme analizi yapmamak. Kesinlikle deneme analizini yapın ki ilerlemenizi kontrol altına alabilesiniz. (Deneme analizi nasıl yapılır yazısı da çok yakında gelecek.)

Mezuna kalanlar veya ilk kez sınava girecek olanlar, sizler için tecrübelerimden de yararlanarak faydalı olacağını düşündüğüm bir yazıydı. Evvela şunu söylemek gerek, bu maddelerin hepsinin temelinde düzenli bir çalışma programı ve sistem yatıyor. Ben faydalı olacağını düşündüğüm bir plan, sistem yazdım. Siz de burdan yararlanarak kendi yapınıza ve ortamınıza uygun bir çalışma düzeni ayarlayabilirsiniz.

Size balık vermek istemiyorum, balık tutmayı öğretmek istiyorum. Bu sebeple yazılanları birebir yapmak yerine çıkarımlarda bulunarak kendinize göre bir sistem geliştirmenizi tavsiye ederim. Ha eğer bu maddeler size uyuyorsa uygulayın tabii. 🙂

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Ben çok faydalı bir yazı olduğunu düşünüyorum. Siz de merak ettiğiniz, sormak istediğiniz ne olursa yorumlara yazabilirsiniz. Tekrardan YKS mağdurlarına geçmiş olsun diyorum. Çalışmaya başlayacak arkadaşlara da başarılar, iyi çalışmalar 🙂

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir