Mezuna Kalmalı mıyım? – Mezuna Kalmak Nedir?

Mezuna kalmak veya kalmamak her öğrenci için çok mühim bir mesele. Zira her bireyin maddi ve manevi imkanları bir olmuyor. Kimimiz bir sene daha çalışmaktan zorlanacağı için kimimiz de ailesi dershaneye gönderecek gücü olmadığı için mezuna kalmak istemiyor. Tabii daha bir çok neden var mezuna kalmak veya kalmamak için. Bu sebeple de mezuna kalmalı  mıyım, mezuna kalmanın avantajları ve dezavantajları nelerdir? gibi soruları araştırmaya koyuluyoruz. Mezuna kalmış bir öğrenci olarak sizlere bu konuda cevabını aradığınız soruları yanıtlamaya çalışacağım.

Yazımıza geçmeden önce tercih yapacak olsanız da olmasanız da ” Tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenler ” başlıklı yazımıza göz atmanızı tavsiye ederim. Meslek, bölüm, üniversite ve şehir seçimlerinde sizlere iyi bir rehber olacağını düşünüyorum.

Mezuna Kalmak Nedir?

Mezuna kalmak diyince akla kötü bir şeymiş gibi gelebilir. Fakat o kadar da kötü bir şey değildir. Belki de mezuna kalmak hedeflerinize giden yolda en doğru seçenektir.

Lise son sınıfı bitirdiniz. İstediğiniz bölümü veya üniversiteyi kazanamadınız. Ya da istediğiniz sıralamaya giremediniz. Bu durumda tercih yapmayıp bir sene daha okul olmadan; dershane, kurs veya evde çalışarak üniversiteye hazırlandığınız sene mezun senesi olarak nitelendirilir. Yani mezuna kalmış olursunuz. Sadece bir sene değil 3-4 sene mezuna kalanlar bile var.

mezuna kalmanın avantajları ve dezavantajları

Mezuna Kalmalı mıyım?

Arkadaşlar gelelim asıl olayımıza. Yazının başında da bahsettiğim gibi çeşitli sebeplerden ötürü ”mezuna kalmalı mıyım” sorularını yöneltiyoruz kendimize. Bu soruyu cevaplandırabilmek için mezuna kalmanın avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedelim. Bu bize bir yol gösterici olacaktır.

Mezuna kalmayla ilgili bu yazıdan da faydalanabilirsiniz.

 

Mezuna kalmanın avantajları

 • Mezuna kalmanın avantajları arasından bence en önemlisi eğer verimli geçirebilirseniz koskoca 1 yıl sadece derslerinize ayırabileceğiniz dile kolay 365 tane 24 saatiniz olacak. Tekrarlıyorum, verimli geçirirseniz sene sonunda kendiniz çok üst seviyelerde görebilirsiniz.
 • En önemli ikinci avantajı ise sınava çalışmaya sıfırdan başlamıyor oluşunuz. Zira geçen seneden kalan bilgilerinizin üzerine eklemeler yapıyorsunuz. Bu da bir çok rakibinize karşı sizi yarışta avantajlı duruma getiriyor.
 • Eğer dershaneye yazılırsanız okula gitmek, yok yazılmak gibi bir derdiniz yok. Gerçi dershaneye yazılmayıp evde çalışsanız da okul derdi yok.
 • Bir kere sınavı tecrübe etmiş olacaksınız. Bu da bir sonraki sınavın provası olmuş olacak. Bu sebeple çalışmalarınızı, deneme sınavlarınızı bu sınava göre düzenleyip gerçek bir sınav ortamı oluşturabilirsiniz. Bence bu çok önemli.
 • Okul derdi yok dedik. Bu sayede okuldaki ödevler, sınavlar, YKS’de işinize yaramayacak dersler olmayacak. Bu da daha çok sınava odaklı çalışabilmenizi sağlar.
 • Koskoca bir yıl dedik. Evet tamamen kendinize göre planlayabileceğiniz koskoca bir yılınız olacak. Kimimiz gece verimli çalışır, kimimiz sabah; kimimiz az uyur, kimimiz çok; kimimiz çok çalışır, kimimiz az. Yani her şey size bağlı.
 • Kimimiz geç olgunlaşır. Bu sebeple mezun senesinde yaşayacağımız sorunlar ve çalışma süreci bizi 1 sene daha olgunlaştırmış olacak. 1 seneyi küçümsemeyin 1 yıl geçince aradaki farkı sezebileceksiniz. Ben bu sebeple iyi ki mezuna kalmışım diyorum.
 • Aslında mezuna kalmanın avantajlarını toparlayabilecek olursak o da her şeyin size bağlı olduğu.

Mezuna kalmanın dezavantajları

 • Mezuna kalmanın dezavantajları arasından bence en önemlisi arkadaşlarınız üniversiteden paylaşım yaparken sizin 1 sene daha çalışacak olmanız. Onların gerisindeymişsiniz hissi uyandırmıyor değil. Bu yüzden 1 yıl daha aynı derslere çalışmak ister istemez zor geliyor.
 • Eğer öz disiplininiz yoksa ve dershaneye yazılma durumunuz da yoksa sizin için çok zor bir süreç olacaktır. Bu öz disiplinsizlik ve sürekli erteleme hali zamanınızın boşuna akıp gitmesine sebep olur. Erteleme dedik. Erteleme hastalığı ile ilgili yazımıza mutlaka göz atın. Mezuna kalacak olursanız işinizi görebilir.
 • Maddi durumu çok iyi olmayan arkadaşlar bu maddeyi iyi anlayacaktır. Ben şahsen mezun senemde evde yük gibi hissettim kendimi. Zira evde sadece ders çalışıp kimseye bir faydam dokunmuyordu. Bu durum ister istemez rahatsız hissettirmişti.
 • Aileniz, ”neden şu bölümü yazmadın da mezuna kaldın, keşke bu bölümü yazsaydın” gibi cümlelerle moraliniz bozabilir. Burada ailenizin tavrını da bilip ona göre hareket etmeniz de fayda var.
 • Sadece aile mi? Tabii ki hayır. Kimimizin akrabaları da çok konuşacaktır. Bu da sizin motivasyonunuzu düşürebilir. Eğer çok konuşan akrabalarınız varsa bile onların söylemlerine kulak asmayabilecekseniz bu madde çok da önemli değil.

Arkadaşlar Mezuna kalmanın avantajları ve dezavantajlarından bahsettik. Bu maddelerden yola çıkarak sizlere birkaç tavsiyede bulunabilirim.

Mezuna Kalmak

mezuna kalmak

Arkadaşlar hepimizin hedefleri, istekleri, hayalleri var. Kimimizin imkanları el vermiyor hayallerimize ulaşmaya. Benim her zaman inandığım ve bana her konuda motivasyon sağlayan bir hayat felsefem var.

Her şey kişinin kendisinde bitiyor. Kişinin azmine, çalışmasına, isteğine bağlı. Evet, imkanı olmasa bile. Zira insanın istedikten sonra elde edemeyeceği şey yoktur. Yeter ki istesin ve elde etmenin yollarını aramaktan vazgeçmesin.

Siz de istediğiniz sıralamaya girememiş, hedeflediğiniz bölümü kazanamamış olabilirsiniz. Ailenizin sizi dershaneye yazacak gücü olmayabilir. Fakat siz istedikten sonra motivasyon düşürücü onca şeye rağmen mezuna kalıp hedeflerinize evde çalışarak da ulaşabilirsiniz. Evin büyük kızı olup ev işlerini yapmanız da gerekse, babanızın iş yerine gitmeniz de gerekse.

Son olarak; mezuna kalmalı mıyım? diyorsanız mezuna kalmanın avantajlarını ve dezavantajlarını iyice gözden geçirin. Dezavantajlardan tolere edebilecekleriniz illa ki olacaktır. Aynı şekilde sizin için pek de önemi olmayan avantajlar da olacaktır. Bu analizler sonucunda kendiniz için en doğru kararı vereceksinizdir. 

Hayallerinize ulaşabilmeniz dileğiyle…

6 thoughts on “Mezuna Kalmalı mıyım? – Mezuna Kalmak Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir