Stefan Zweig Amok Koşucusu İnceleme – Kitap Önerisi

Stefan Zweig Amok Koşucusu kitabını okuyup bu inceleme yazısını hazırlayan Berivan Sural’a teşekkür ediyorum. Siz de bu tarz inceleme yazıları yazmak ve web sitemizde yayınlanmasını istiyorsanız Twitter hesabımdan ulaşabilirsiniz.

Stefan Zweig Amok Koşucusu İnceleme

Amok Koşucusu 60 sayfadan oluşan bir romandır.Kitapta cümleler kısa ve açık olduğu için anlatımı akıcı bir romandır.Günün herhangi bir zaman diliminde alıp rahatlıkla bitirebileceğiniz “zar kalınlığı” olarak adlandırılan kitaplardan biri.Gelelim kitabın isminin anlamına.Amok koşusu sabit bir tetikleyiciden bağımsız, reaksiyonel yönü kuvvetli, hayli tuhaf bir hastalıktır. Genellikle Malezyalılarda görülen bir tür delilik hâli de denebilir.

Amok Koşucusu Konusu, Özet (Spoiler’sız)

Başkarakterimiz olan doktor Hollanda Doğu Hint Adalar’ında görev yapmaktadır.Bir gün yardım için kendisine başvuran bir kadını reddeder.Çünkü doktor , kadının gururlu ve hesapçı duruşundan muazzam derecede rahatsızlık duymuştur.Fakat sonra vicdanı onu rahat bırakmaz ve kadına yardım etmeyi saplantı haline getirir.

İnsanı diğer canlılardan ayıran en belirgin özelliği düşünme yetisinin olmasıdır.İnsanı insandan ayıran en belirgin özelliği ise bana kalırsa vicdanının olmasıdır.Iyi ya da kötü; kişinin başına gelenler bir şekilde vicdan terazisinden geçmez mi zaten. Amok koşucusu olarak tabir ettiğimiz doktorumuzun başına gelenler de siz değerli okurlarımız okuyunca göreceksiniz hep vicdanı sayesinde ve vicdanı yüzünden gelmiştir.

Devamını yazmak spoilera kaçtığı için sözlerimi burada bitirmek istiyorum.Fakat bana sorarsanız eğer şiddetle tavsiye edebileceğim Stefan Zweig yapıtlarından biri.

Amok koşucusu alıntılar

Amok Koşucusu Alıntılar

Kitapta sadece şu satırların altını çizmişim:

“Amok mu?..Sanırım hatırlıyorum…Malezyalılarda görülen bir tür sarhoşluk…”

“Bu sarhoşluktan daha fazla bir şey…bu delilik,bir tür insan kudurması…ölümcül, anlamsız bir saplantının krize dönüşmesi hali, bunu başka hiçbir alkol zehirlenmesiyle kıyaslayamazsınız…”

Yazar: Berivan Sural

Twitter hesabı: berivan_sural

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir