Satranç Kitabı Stefan Zweig – Kitap Önerileri

Stefan Zweig’in Satranç Kitabı ile ilgili inceleme ve öneri yazısını hazırlayan Berivan Sural’a teşekkür ediyorum. Bu tarz öneri yazılarına ilgili kategorilerden ulaşabilirsiniz.

Stefan Zweig Satranç Kitabı İnceleme

Stefan Zweig tarafından yazılan Satranç Kitabı 1942 yılında yazılmıştır. Yani Stefan Zweig ve eşi intihar etmeden bir kaç ay önce yazılmıştır. Kitap yazarın intiharından önce yazdığı son eser olduğu için bir nevi bir veda mektubu niteliği taşımaktadır. Bana kalırsa bakmak isteyenin çokça şey görebileceği bir eser.Peki yazarımız neden intihar etti? Ona da kısaca değineyim.Zweig o dönemler Nazilerden kaçarak bir yaşam sürdürme çabası içindeydi.Ve Nazilerden kurtulmanın tek yolunun intihar etmek olduğunu düşündüğü için kendisinin ve eşinin hayatına son verme kararı almıştır.Yazarımızın yazdığı son romanı toplam 77 sayfadan oluşmakta. Dilerseniz buyrun şöyle bir kitabın konusuna da göz atalım.

Satranç Kitabı Konusu

Olaylar New York’tan Buenos Aires’e yapılan bir yolcu gemisinde geçmekte.Gemide o dönemler dünya satranç şampiyonu olan Mirko Czentovic ile Nazi zulmüne maruz kalan Dr.B. hiç beklenmedik bir anda satranç oynamaya başlar. Onlar oyun oynadıkça biz okuyucular da iki kahramanın hayat hikâyelerini öğrenmiş oluyoruz.Okudukça iki kahramanın da ne kadar zıt ve dünyanın ne kadar adaletsiz bir yer olduğunu anımsayacaksınız.Şimdiden okuyacak olan arkadaşlarıma iyi okumalar diliyorum. 

Satranç kitabı konusu

Satranç Kitabı Yorum

Yazımın başında da söylediğim gibi yazar bu kitabın içine bir nevi içinde bulunduğu dönemi sığdırmış.Oyun oynanılan satranç tahtası o dönem savaş halinde olan yerleri, Dr.B. savaşın insan üzerindeki etkilerini ve Mirko Czentovic ise Nazizmi ve zulmü simgelemektedir.Bunları siz de okuyunca fark edeceksiniz. Bana kalırsa bir savaşta kazanan ya da kaybeden yoktur.Kaybeden ve kaybeden vardır kesinlikle.Umarım insanlık bir gün gerçekten bunları aşmış olur.

Alıntılar

-“…cehaleti bütün alanlarda ortak olmak üzere, evrenseldi.”

-“-sadece bizi en mutlak anlamdaki hiçliğin içerisine yerleştirdiler, çünkü bilindiği gibi dünyada hiçbir şey insan ruhu üzerinde hiçlik kadar ağır bir baskı uygulayamaz.”

-“Çünkü aslında satrancın çekici yanı, stratejisinin birbirinden farklı iki beyinde ayrı ayrı gelişmesidir, bu tinsel savaşta siyahın beyazın manevralarını bilmemesi, bu yüzden de sürekli anlamaya ve önlemeye çalışmasıdır; öte yandan beyaz da siyahın gizli amaçlarını aşmak ve engellemek çabasındadır.”

 

Yazar: Berivan Sural

Twitter hesabı: berivan_sural

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir