Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Üniversite mi Bölüm mü?

Üniversite sınavını başarıyla geçen öğrenciler için en stresli dönem olan tercih dönemine çok az bir süre kaldı. Herkes iyi kötü bu süreci atlattı fakat işin en sıkıntılı ve stresli dönemi tercih dönemi diyebiliriz. Bu yazımızda Tercih yaparken dikkat edilmesi gerekenler neler, tercih yaparken neye göre yapmalıyız, üniversite mi bölüm mü daha önemli gibi birçok soruya yanıt bularak tercihleri daha sağlam bir şekilde yapabileceksiniz.

Mezuna kalıp kalmamak arasında kalan arkadaşlar ” Mezuna kalmalı mıyım – Mezuna kalmak ” başlıklı yazımıza göz atabilirler. Mezuna kalmalı mıyım? diyenlere önerilir

Öncelikle üniversite tercihini nereden ve nasıl yapacağını bilmeyen arkadaşlarımız 2020 üniversite tercihleri nasıl yapılır? başlıklı yazımıza göz atabilir.

Meslek seçerken nelere dikkat etmeliyizÜniversite mi Bölüm mü?

Şahsen benim de tercih zamanında kafamı kurcalayan sorulardan biri iyi üniversite sıradan bölüm mü yoksa sıradan üniversite iyi bölüm mü sorusuydu. Bu konuyla alakalı şöyle bir yöntem izleyebiliriz:

 • Önceliğiniz istediğiniz bölümü okumak olmalı elbette. Prestij ve statüyü kesinlikle ilk sıraya koymayın. Zira istemediğiniz bölümden mezun olursanız, iyi bir bölüm olsa bile işsiz kalma ihtimaliniz daha yüksektir.
 • Okumak istediğimiz bölümün iş imkanları özel alan ağırlıklıysa mümkün olduğu kadar iyi bir üniversite seçmekte fayda var. Fakat bu demek değildir ki sıradan üniversiteden mezun olunca özel alanda iş yapamayız. Zira her şeyin kişinin kendisinde bittiğine inananlardanım.
 • Eğer okumak istediğiniz bölümün iş imkanları devlette ağırlıklıysa o zaman daha sıradan bir üniversitede okumanın da bir mahsuru olmayacaktır. Fakat bu da demek değildir ki sıradan üniversitede okusam bile hemen atanırım. Bu sefer de sıradan üniversitede daha çok çalışıp daha çok emek sarfetmeniz gerekecek.

Evet bu konu ne kadar önemli olsa da kişinin kendi iradesi ve azmi bu konudan doğacak herhangi bir handikapı kesinlikle tolere edebilir. Zira arkadaşlar şöyle de bir durum var ki; üniversitede dersler lisedeki gibi değil. Siz hocalarınızın peşinden koşacak, ders takibini kendiniz yapacaksınız. Yani iyi üniversitede de okusanız sıradan üniversitede de okusanız derslerle alakalı tüm yük sizin omuzlarınızda. Tercih yaparken bu durumu göz önünde bulundurun.

Bu konuyla alakalı bu yazıyı da okuyabilirsiniz.

Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Geldik bir diğer mühim konuya. Hangi bölümü, hangi mesleği, hangi üniversiteyi, hangi şehri seçerken nelere dikkat edeceğinize.

-Meslek ve bölüm seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

 • Meslek seçerken aklınızda bulunması gereken en önemli nokta yapacağınız işi 30 hatta belki de 40 yıl boyunca yapacağınız.
 • Elbette ki sevebileceğiniz, tutkulu olduğunuz mesleği seçmeye gayret edin.Tabii söylemesi kolay. Herkesin imkanı bir olmuyor. Bu sebeple bazılarımız hayalimizdeki mesleklerden vazgeçmek zorunda kalabiliyoruz.

Hangi mesleği sevebileceğimizi nasıl bileceğiz?

 • Kendinizi tanımaya çalışın.
 • Meslekler hakkında bilgi edinmeye çalışın.
 • İnsanlarla mı, makinelerle mi, teknolojiyle mi, hayvanlarla mı, yalnız mı, grupla mı, sabah 8 akşam 5 mi, serbest mi çalışmayı seversiniz? Bu tarz soruları kendi içinizde cevaplandırın.
 • Unutmayın! Sevidiğiniz işi yaparsanız, çalışmadan para kazanmış olursunuz.

-Şehir ve üniversite seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Elbette ki puanınızın yettiği en iyi yere yerleşmek isteyeceksinizdir. Fakat bazen şartlar elvermiyor olabilir. Gittiğiniz şehirden memnun kalmayabilirsiniz. Gitmek istediğiniz şehir çok uzak olabilir, arkadaşlarınız sınav ve dönem aralarında evlerine giderken siz yurtta veya evinizde kös kös oturup ailenizi göremeyebilirsiniz.

 • Tabii ki öncelik olabildiğince en iyi üniversiteye yerleşmek.
 • Üniversitelerin kulüplerinin, aktivitelerinin aktif olmasında çok yarar var.
 • Eğer devlette iş imkanı olan bir bölümdeyseniz o üniversitenin atamalardaki başarılarını inceleyebilirsiniz.
 • Üniversitenin bulunduğu şehrin ailenize yakın veya uzak olması sizin için önemliyse bu konuyu da kriterleriniz arasına alın.
 • Yurt imkanları, ev kiraları, ulaşım durumu yine üniversitenin bulunduğu şehir için çok önemli bir kriter.

 

Mezuna kalıp kalmamak arasında kalan arkadaşlar ” Mezuna kalmalı mıyım – Mezuna kalmak ” başlıklı yazımıza göz atabilirler. Mezuna kalmalı mıyım? diyenlere önerili

 

6 thoughts on “Tercih Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler – Üniversite mi Bölüm mü?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir