Truman Show Konusu – Film Önerileri

Truman Show, benim Mimik Ustası olarak nitelendirdiğim Üstad Jim Carrey‘nin başrolünü üstlendiği mükemmel senaryoya sahip on numara beş yıldız bir başyapıttır. ” Truman Show Konusu ” yazımda, bir film gurmesi olarak değil de film sever olarak filmin konusundan bahsedip yorumlayacağım. Bu filmi izlemek isteyenler için bir ön bilgi olmuş olur. Bu tarz film önerileri için mavi renkli yazıya tıklayarak ilgili kategoriye ulaşabilirsiniz.

Truman Show Konusu

İçinde yaşadığınız dünyada her şeyin önceden ve size göre dizayn edildiğini, herkesin sizi tanıdığını düşündünüz mü?

Filmin başrolü Truman, kendi halinde sıradan bir memur. Hayatındaki her şey o kadar sıradan ve rutin ki bir süre sonra farklı bir şeyler yapmak şehir dışına hatta yurt dışına çıkmak istiyor. İşte her şey buradan itibaren başlıyor. Önce küçükken ölen babasını gördüğünü sanıyor, ona doğru ilerlerken birden babası sandığı kişiyi birileri yakalayıp oradan uzaklaştırıyor. Bu durumu garipsiyor.Daha sonra şehir dışına çıkmak istiyor. Bu sırada ilginç bir şekilde her şey buna engel oluyor. Denediği her yol bir şekilde sarpa sarıyor. Sanki birileri onu izliyor, onun bir şeyleri öğrenmesine engel oluyormuş gibi.

Filmin konusuyla ilgili daha fazla bir şey söylemeye gerek yok. Spoiler vermek istemem. Biraz senaryodan biraz neler anlatmak istediğinden bahsetmek için incelemeye geçelim.

İncelemeden önce siz de bu filmle ilgili yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.Truman show filmi inceleme

Truman Show Filmi İnceleme

Bazen bu dünya sadece benim dünyam, herkes beni tanıyor ve benden gizliyor, her şey benim için tasarlanmış(iyi veya kötü anlamda), bu dünyada sadece ben sınanıyorum gibi düşündüğüm olur. Belki sizde de olmuştur. Filmin senaryosu da buna yakın olduğu için film beni çok çekti.

Truman, küçük bir kasabada doğumundan itibaren bir televizyon programında hayatı yayınlanan bir bireydir. Fakat bundan haberi bile yoktur. Çünkü her şey o kadar iyi tasarlanmış ki Truman farkına bile varamıyor. Tabii televizyon programı olduğu için tüm insanlık onu izliyor, evinin bir bireyi gibi sahipleniyor. Truman’ın çocukluğundan itibaren gelişimini adeta kendi çocuklarıymış gibi an be an takip ediyorlar. Truman böylesi sahte bir dünyanın bir süre sonra farkına varıyor elbette ve buradan sonra verdiği mücadele bizlere çok iyi ilham veriyor. Tabii ben öyle düşünüyorum.

Buradan itibaren filmin içeriğiyle ilgili bir şey yazmayacağım. Sadece kendimce aldığım mesajlardan bahsedeceğim.

Bizler içinde bulunduğumuz dünyada rahatımız yerindeyken bir şeyleri sorgulamak zahmetine kolay kolay girmeyiz. Taa ki bir terslik olana kadar. Sorgulamaya başlasak da bu sefer konfor alanımızdan ayrılmak çok güç gelir bize. Hele ki o yol çetrefilli ise. İçinde bulunduğumuz küçük dünyamızın dışında çok farklı dünyalar vardır. Bu farklı dünyalar bizi korkutabilir. Hatta çevremizdekiler gözümüzü korkutabilir. Bu sebeple cesaretimizi kırarlar.

Her ne olursa olsun bizlere dayatılan fikirleri, davranışları, hayat biçimlerini sorguladığımızda hatta bu dayatmaların dışına çıkabiliyorsak işte o zaman kendimiz olabilme konusunda ileri gidebiliriz. Bu uğurda illa ki gözümüzü korkutanlar, yapamazsın diyenler olacak. Hatta fobilerimizle savaşmamız gerekecek ki Truman bir fobisini yenmek zorunda kalıyor. Bu sayede kendimiz olabilir, kendi dünyamızı kendimiz yaratabiliriz.

Ben filmin bu felsefeye oturtulduğunu düşünüyorum. Elbette daha detaylı ince mesajlar ve fikirler barındırıyordur.

Bu filmle ilgili bir ek bilgi:

2008 yılında New York Times’ta yayımlanan bir makaleye göre İngiltere ve Amerika’daki psikologlar, pek çok insanın kendilerini televizyon programında başrolde yer aldığından habersiz olduğunu söyleyerek “Truman Sendromu” ya da “Truman Show delüzyonu” deneyimlediğine inandıklarını bildirmişler. Raporlara göre, bu etkideki insanların çoğu terapi sürecindeyken filmden bahsediyormuş

Truman Show Konusu yazımın sonuna geldim böylece.

Aşağıya yorumlarınızı bırakabilirsiniz. Farklı filmlerle ilgili önerilerde de bulunabilirsiniz.

2 thoughts on “Truman Show Konusu – Film Önerileri

  • 22 Ağustos 2020 tarihinde, saat 22:58
    Permalink

    En iyi arkadaşı bile sahteydi. Çok üzülüyordum Trumanın haline. Kurtulmaya çalışırken resmen onunla beraber ben de ekran başında mücadele verdim

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir