Üniversite Sınavına Nasıl Çalışılır? – Nereden Başlamalı?

Bu yazıyı yazdığım andan itibaren YKS 2021’e yaklaşık 290 gün kaldı. Şöyle düşünün bu yazıyı okuduktan sonra kalan 290 gün için yarım saat veya bir saat boyunca iyi bir çalışma sistemi oluşturursanız geriye kalan 289 gün 23  saatinizi kurtarmış ve verimli bir şekilde geçirmiş olursunuz. Ama eğer sistemsiz bir şekilde çalışırsanız bu günlerin çoğu heba olabilir. Bu Üniversite Sınavına Nasıl Çalışılır yazısını sonuna kadar okuyan herkes olmasada, birkaç kişi bile faydalanabilirse ne mutlu bana.

Bu dönem bir çoğumuzun çalışmaya çalıştığı bir dönem. Eğer 12. Sınıfa yeni geçtiyseniz 12. Sınıf konuları ve tyt konuları üzerinizde yük. Eğer mezuna kaldıysanız veya kalmayı düşünüyorsanız ne yapacağınızı, nereden nasıl başlayacağınızı bilemiyor olmanız çok normal.

Bu konuda sizleri anlıyorum çünkü ben de mezuna kaldım. Özellikle 12. Sınıfa yeni geçtiğimde tamamen başı boş çalışmayan sınavın öneminin farkına bile varamayan biriydim. Bu sebeple ilk senem ziyan oldu. Mezuna kaldım, önce sayısaldan hazırlanacağım dedim fakat kimya ve biyoloji çalışmak çok sıkıcı geliyordu, hangi derse nereden başlayacağımı bilemedim. Eşit ağırlıktan hazırlanmanın daha kolay olacağını düşündüğüm için eşit ağırlıktan hazırlandım ama hiç sormayın ne hazırlanma. Bunu anlattım çünkü aynı yollardan geçmiş biri olarak size bu konuda verebileceğim bir şeyler olduğunu düşünüyorum. Çünkü ben hazırlanırken bu tarz tavsiyelerden mahrum kaldım.  Umarım size de faydası dokunur.

Peki Ne yapacağız?

Çok basit çalışacağız ama nasıl ve çalışmaya nereden başlayacağız?Çalışmaya nereden başlanır

YKS’ye Çalışmaya Nereden Başlamalı?

Herkesin dilinde sistemli çalışma diye bir konu var. Çok klişedir fakat klişe olması doğru olduğu gerçeğini değiştirmiyor. İyi yerler kazanan, hedeflerini gerçekleştiren arkadaşların çoğunluğu sistemli çalışmayı bir nebze de olsa başarabilmiş kişilerdir. Tabii bu sistemli çalışma olayı kişiden kişiye değişen bir olgu. Ama yine de faydalı olabileceğini düşündüğüm basit bir yöntemden bahsedeceğim.

Herhangi bir işe başlamadan önce bir plan yapmak çok önemli. Biz de plan yapacağız. Bunun için izleyeceğimiz yöntem şu:

  • Öncelikle bir deneme sınavı yapacağız. İsteyen hem tyt hem ayt isteyen sadece birini. Tercih sizin. Bu denemenin sonuçlarını sağlam bir şekilde analiz edeceğiz. Eksik olduğumuz, hiç bilmediğimiz, yarım yamalak bildiğimiz konuları belirleyeceğiz. Denemeyi nasıl analiz edeceğinizi bilmiyorsanız youtube’da bununla ilgili bir sürü video muhakkak vardır ufak bir aramayla ulaşırsınız.
  • Bu analiz sonucu çalışmanız gereken konuları kendiniz belirleyeceksiniz. Bu konuları ders ders, konu konu, hatta alt başlık alt başlık halinde ayırabilirsiniz. Bu konuları belirli bir sıra halinde listelerseniz işiniz daha kolay olacaktır.
  • Elimizde uzun uzadıya bir liste olacak fakat gözünüzü korkutmasın bu. Çünkü hepsini bitirmeye fazlasıyla zaman olacak. Hatta üzerinde 2. 3. Kez tekrar bile edebilirsiniz. Eğer sistemli çalışmayı başarabilirseniz.
  • Bu kaba liste bizim senelik çalışmamız gerekenler. Bunu bir yere yazmamız bir liste haline getirmemiz beynimizdeki düşüncelerin uygulamaya geçiş noktası. Bu yüzden somut hale getirmek nereden başlayıp nereye gideceğinizi bilmenizi ve haliyle ne yapmanız gerektiği konusunda bir bilgi sahibi olmanızı sağlıyor.
  • Bu büyük listeyi temize çektikten sonra kendi küçük planınızı yapın. Kiminiz günlük kiminiz haftalık kiminiz aylık plan yapmayı sever. Ben günlükçüyüm. Siz de kendinize göre sırasıyla derslerin,konularının, altbaşlıklarına kadar teker teker küçük planınıza ekleyin. Her bitirdiğinizi küçük planınızdan ve büyük listenizden çıkarın veya üstünü çizin.

Üniversite sınavına nasıl çalışılır yazımın sonuna geldim.Bu yöntemi kendinize göre esnetebilir, detaylandırabilir, değişiklik yapabilirsiniz. Bu sadece bir öneridir. Size uygun olduğunu düşünüyorsanız uygulamanızı tavsiye ederim. Siz de kendi yöntemlerinizi, kendi çalışma sistemlerinizi aşağıya yazın bir beyin fırtınası olsun belki faydalanan olur. Bu tarz yazıların devamını istiyorsanız yine yorumlarda  belirtebilirsiniz. Umarım fayda sağlarsınız. Herkese iyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir