2020 Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır?

2020 üniversite tercihleriÜniversite tercihleri nasıl yapılır? yazımızda üniversite tercihlerini nasıl yapacağını bilmeyen arkadaşlarımız için bir rehber olması amacıyla yazıyoruz.

Tercih yaparken nelere dikkat etmeliyiz?Meslek, bölüm, üniversite seçerken nelere dikkat etmeliyiz? İsimli yazımıza tıklayarak ulaşabilirsiniz.

YKS sınav sonuçları açıklandıktan sonra istediği puanları alan öğrenciler için ilk iş üniversite tercihleridir.Bu konuda birçok öğrenci tercihi nasıl yapacağını bilmemektedir.Bu yazımızda tercih hakkı kazanan öğrencilerimizin nasıl tercih yapacaklarını anlatacağız.

Tercih hakkı kazanan öğrencilerin ÖSYM şifresini kullanarak ÖSYM giriş sitesinden girişini sağlamalıdır. Giriş yaptıktan sonra başvurular sekmesiyle tercih yapacakları ekrana kolaylıkla ulaşabileceklerdir.

2020 YKS’de Kaç Tercih Hakkımız Var?

2020 YKS’de kaç tercih hakkımız var sorusu en merak edilen sorulardan biri. Kısa ve öz bir şekilde tercih hakkı kazanan öğrencilerin 24 tane üniversite tercih etme hakkı bulunuyor.

Bu arada sitemizde kişisel gelişim ve rehberliğe dayalı yazılar paylaşıyoruz. Sizler de kendinize bir şeyler katmak için sitemizin kişisel gelişim ve rehberlik kategorilerimize göz atabilirsiniz.

Tercih Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Tercih yaparken en önemli konulardan biri de nelere dikkat etmemiz gerektiğidir. Kısa ve öz bir şekilde tercih yaparken geçmiş yıllardaki taban sıralamaları dikkate alınmalıdır. Puan sıralamasına göre yapılan tercihlerin gelme olasılığı nispeten daha zordur.

Tercih yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli bir diğer nokta ise tercih ekranında sıralamanın nasıl yapılacağıdır. Tercih yaparken ÖSYM sitesinde yukarıdan aşağıya en yüksek sıralamadan en düşük sıralamaya doğru yapılmalıdır.( Sıralama ne kadar düşük sayıysa o kadar yüksektir. Örn; 5k>10k )

1- Öncelikle yks sınav sonucunuzda yazan sıralamaya göre 5k-10k yükseğinden başlayarak kendi sıralamanızın altında kalan bölümlere kadar bir liste oluşturun.

2- Oluşturduğunuz listeyi sıralaması en yüksekten-en düşüğe doğru sıralayın.

3- ÖSYM tercih ekranında 1. sıraya en yüksek sıralamalı tercihten başlayarak düşüğe doğru ekleyin.

Üniversite tercihleri nasıl yapılır? isimli yazımızın sonuna geldik. Sınava girip tercih hakkı kazanan tüm arkadaşlarımızı tebrik ediyor ve geçmiş olsun diyoruz. Sizleri daha zor süreçler bekliyor olacak. Kendinizi daima geliştirmekten, sürekli öğrenmekten alıkoymayın. İstediğiniz üniversite ve bölümleri kazanmanız dileğiyle..

 

10 thoughts on “2020 Üniversite Tercihleri Nasıl Yapılır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir